Przejdź do treści

Rok 2024 - Sudecki Klub Pszczelarza Polanka

Pomiń menu
Elitarny Sudecki Klub Pszczelarza
Pomiń menu
Elitarny Sudecki Klub Pszczelarza
Elitarny Sudecki Klub Pszczelarza
24 lutego, w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, odbyło się coroczne, walne zebranie Sudeckiego Klubu Pszczelarza Polanka. Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej części spotkania mogliśmy posłuchać trzech prelekcji, tj. o prowadzeniu profesjonalnej pasieki towarowej, historycznej Twierdzy w Srebrnej Górze oraz tajemnicach zamku Stary Książ.
W drugiej części poznaliśmy cele i wyzwania jakie stoją przed pszczelarzami w tym roku, był też czas na wolną dyskusję o planach rozwojowych naszego Klubu.
O prowadzeniu zawodowej pasieki z pasją opowiadał Michał Oliwa, właściciel „Miodów Podgórza Sudeckiego”.

Mieliśmy szansę dowiedzieć się w jaki sposób pozyskiwane są produkty pszczele (poza miodem) oraz przy pomocy jakich specjalistycznych urządzeń. Pan Michał przybliżył nam w jaki sposób przygotowuje rodziny pszczele, aby móc pozyskać produkty bez uszczerbku na naturalnym cyklu życia rodziny pszczelej. Na koniec z cierpliwością odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez zaciekawionych słuchaczy.
Po krótkiej przerwie, mieliśmy przyjemność wysłuchania kolejnego bardzo ciekawego wystąpienia.
O górskiej fortyfikacji opowiedział nam nasz klubowy kolega Rafał Przepiórski, który nie tylko jest miłośnikiem pszczół, ale również przewodnikiem w Twierdzy Srebrna Góra.

Rafał przybliżył nam historię tego miejsca, której początki sięgają XVIII wieku. Okazuje się, że w czasach kiedy została wybudowana należała do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie. Dziś twierdza jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy oraz jedną z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Na najuważniejszych słuchaczy czekały również nagrody. Brawa dla zwycięzców!
Ostatni wykład wbił wszystkich w fotel. Pan Tomasz Jurek zahipnotyzował całą salę opowieściami o Starym Książu.

Kompleks zamkowy to nie tylko romantyczne ruiny, ale także plac turniejowy, sala sądowa, izba więzienna i kaplica. Jaką tajemnicę kryją w sobie te mury i okolica? W tej historii jest wiele pytań i niedopowiedzeń, przez to jest jeszcze bardziej wciągająca.
Po chwili oddechu i łyku kawy mogliśmy przejść do drugiej części spotkania.

Po szczegółowym podsumowaniu 2023 roku oraz podziękowaniach dla najbardziej aktywnych i zasłużonych członków Klubu, a także dla tych którzy wspierają Klub również finansowo, poznaliśmy wyzwania czekające na nas w tym roku.

Prezes naszego Klubu podkreślił jak niezwykle ważne są dla nas wspólne działania, aktywność wszystkich członków i zaangażowanie w rozwój naszej społeczności. Zostały omówione kwestie najbliższych zakupów leków, możliwości odbycia bardzo ciekawego szkolenia, a także ustalenia planów spotkań integracyjnych.
Na koniec spotkania, dzięki uprzejmości naszego kolegi Zbyszka Wawro, każdy uczestnik spotkania otrzymał mieszankę ziołową do podkurzacza.
PS
W chwili pisania tego podsumowania niektórzy pszczelarze już zdążyli ją przetestować i wnioski są pozytywne, tzn. bardzo ładnie pachnie podczas palenia się i jednocześnie uspokaja pszczoły.
Wróć do spisu treści