W sobotę 25 marca 2023 Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu po raz drugi stała się miejscem spotkania pszczelarzy z całej Polski w ramach II Sudeckiej Konferencji Pszczelarskiej 2023. Spotkanie zorganizowane przez Sudecki Klub Pszczelarza Polanka oraz Urząd Miejski w Wałbrzychu był doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń, promowania hodowli pszczół oraz ich znaczenia dla dzisiejszego funkcjonowania człowieka w zgodzie z naturą. Konferencję rozpoczął prezes Sudeckiego Klubu Pszczelarza Polanka - Pan Kazimierz Czechowski, który czuwał nad sprawnym przebiegiem całego wydarzenia. Nie mogło zabrakło wystąpienia Prezydenta Miasta Wałbrzycha - Pana dr Romana Szełemeja, który również był gospodarzem tego wydarzenia. W miejscu tym wspomnieć należy, że tylko dzięki współpracy działaczy społecznych z przedstawicielami samorządu lokalnego daje możliwości organizacji wydarzeń tej rangi. Gościem honorowym był Wiceprezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej z Wrocławia – Pan Waldemar Jankowski.
Tematy poruszane w ramach Konferencji obfitowały zarówno w przypomnienie podstawowej wiedzy dotyczącej roli pszczół w ekosystemie, jak i w nowoczesne osiągnięcia związane z leczeniem, żywieniem i prowadzeniem hodowli pszczół.
Strony przewijane automatycznie lub za pomocą strzałek
Pierwszym prelegentem był dr inż. Paweł Migdał, pracownik naukowy Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Rozpoczął część merytoryczną od przypomnienia biologii rodziny pszczelej co uczynił w sposób ciekawy zarówno dla początkujących jak i doświadczonych pszczelarzy. Jego sposób prowadzenia wykładu charakteryzujący się prostym przekazywaniem zawiłości życia rodziny pszczelej, a także ogromna wiedza, zdecydowanie spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem w wykład od strony słuchaczy.
Kolejny temat prezentowała Pani Dorota Kołodziejczyk-Głowacka reprezentująca Powiatowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). W swojej prezentacji poruszała zagadnienia związane z ochroną roślin bezpieczną dla zapylaczy. W części poświęconej na pytania od uczestników poruszone zostały kwestie procedur zgłaszania zatrucia pszczół środkami ochrony roślin używanymi w rolnictwie. Nasza prelegentka została zasypana pytaniami, gdyż w swoim wystąpieniu poruszyła tematy drażliwe i kontrowersyjne dla środowiska pszczelarskiego.
Dorota Kołodziejczyk-Głowacka
Przedstawiciel Stowarzyszenia Natura i Człowiek, mgr Emil Szymański to kolejna osoba, która w ramach konferencji prezentowała bloki tematyczne. Pierwszym był marketing pszczelarski, w którym w zrozumiały i przystępny sposób przedstawił wiedzę z zakresu marketingu w kontekście praktycznych rozwiązań w obszarze działalności pszczelarskiej. Drugim blokiem poruszonym przez Emila Szymańskiego były aspekty prawne w ramach przetwarzania żywności w obszarze rolniczego handlu detalicznego. Druga część również w praktycznym ujęciu tłumaczyła zawiłości prawne związane z produkcją żywności przetworzonej.